1-Katalog > Sport > Dyscypliny sportowe > Narciarstwo i sporty zimowe
2-Katalog > Wydawnictwa AWF > AWF Katowice

 Narciarstwo biegowe. Technika kroków narciarskich i metodyka ich nauczania.
 
Autor: Albert Łarionow, P.Wirolajnen, N. Semenow

Informacje dodatkowe:
nakład wyczerpany

Chcę otrzymać informację o ukazaniu się tej książki
E-mail

Wydawnictwo: AWF Katowice
Wydanie, rok:
I, 2001
ISBN:
83-87478-25-3
Ilość stron: 90
Oprawa:
Broszurowa
Wymiary: 168 x 240 mm
 
Nasza cena:0.00 -- lub -->
 


       Narciarstwo biegowe jest jednym z najbardziej popularnych sportów zimowych na świecie. Dla milionów ludzi narciarstwo biegowe jest środkiem dla zachowania zdrowia i umocnienia zdolności do pracy. Duża ilość narciarzy intensywnie trenuje, aby móc wziąć udział w zawodach różnego typu.
        Technika klasyczna narciarstwa biegowego była przez wiele lat podstawowym i jedynym sposobem pokonywania przestrzeni. Wynalezienie plastikowych nart, nowych parafin do smarowania nart, butów z wiązaniami nowych konstrukcji, kijków stożkowych z regulowanym środkiem ciężkości w rękojeści, nowych opływowych ubiorów oraz lepszego wyposażenia technicznego do przygotowywania tras dla narciarstwa biegowego znacznie przyczyniło się do zwiększenia szybkości poruszania się.
        Wszystko to wpłynęło na pojawienie się nowego kroku biegowego - łyżwowego, który stał się podstawowym krokiem poruszania się na zawodach narciarskich podczas Mistrzostw Świata w 1985 w Seefold. Te mistrzostwa, jak i następne po nich zawody w biegach narciarskich udowodniły wyższość kroków łyżwowych do osiągania większej prędkości poruszania się w porównaniu z tradycyjnymi, stawiając pod znakiem zapytania celowość dalszego rozwoju kroków klasycznych, które były użyteczne człowieczeństwu od wieków.
        Jednak tradycyjny sposób przemieszczania się na nartach ulega krokowi łyżwowemu jedynie w szybkości, co zostało udowodnione na specjalnie przygotowanych trasach biegowych, w innych aspektach jednak go przewyższa. W szczególności to uwidacznia się w praktyce zastosowania, w dostępności oraz w masowości użycia narciarskich kroków klasycznych.
       W związku z tym, zgodnie z decyzją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) zostały dopuszczone na zawodach narciarstwa biegowego, na równych prawach dwa sposoby poruszania się: klasyczny (tradycyjny) i dowolny, uwzględniając zastosowanie biegów narciarskich.
        Obecnie są równolegle rozwijane i stosowane obydwa rodzaje poruszania się na nartach, jak również przeplatanie ich w różnych kombinacjach w celu znalezienia nowych atrakcyjniejszych sposobów rozgrywania zawodów.


Spis treści

  • Wprowadzenie
  • Podstawy techniki poruszania się na nartach
  • Technika narciarza biegowego
  • Technika łyżwowa
  • Podstawy nauki narciarstwa
  • Metodyka nauczania kroków narciarskich
  • Pismiennictwo

 
Aktualne recenzje

1  światna pozycja - polecam wszystkim początkującym (doskonale opisane poszczególne fazy kroków) jak i dążącym do perfekcyjnego opanowanie techniki zarówno klasycznej jak i łyżwowej ...
2006-01-27 11:49:25
Od:piterbiker